Loading Laddar...
 

Körprov & teoriprov

När det är dags för uppkörning avgör du och din trafiklärare i samråd med varandra. Din lärare kommer meddela dig när det börjar närma sig - och det är när hon/han tycker att du är godkänd på alla 16 moment som finns med i utbildningsplanen och är klar med alla teoritester på datorn.

Våra elever skriver sitt teoriprov i Borås eller Göteborg, det väljer eleven själv. Själva körprovet görs dock alltid här i Alingsås.
Vanligtvis så skriver du ditt teoriprov på måndag eller tisdag och gör sedan ditt körprov på onsdagen i samma vecka. (Idag är teoriprov och körprov ett sammanhängade prov och båda delarna måste göras inom två veckor.)

Den dagen du har ditt körprov så möts vi upp på trafikskolan 45 min innan själva provet. Du kommer då att få köra en uppvärmningslektion på 35 min innan provet för att bli lite "varm i kläderna".
Direkt efter uppvärmningslektionen åker vi till trafikverket i Alingsås där din förarprövare kommer att vänta på dig. Vi ses igen direkt efter din uppkörning.

Vill du veta lite mer om hur det går till när själva provet startar, ta och kika på filmen här nedan!

GLÖM INTE LEGITIMATION!

Hya av bil skall betalas i förväg,
med kort eller via bankgiro 655-6872.